Mechanický stroj
Ještě před nimi se využívali u stromů klasické ruční pili, kdy jeden člověk tahal za jeden konec a ten na opačné straně za druhý. Samozřejmě práce je to pracná a nějakou dobu trvala, ale dřevo je zapotřebí stále. Kromě toho palivového z nich vyrábíme tužky, párátka, hranoly, desky a mnoho dalších výrobků. V historii se nejprve používali motorové pily pro dva, které sice něco vážili, ale oproti těm ručním to byl velký pokrok, který práci v lese dost urychlil.
Nejdříve byl problém u řady strojů s tím, že při určitém naklonění nechtěl správně fungovat karburátor, protože využívali gravitační sílu. To se však změnilo s použitím leteckého membránového karburátoru, takže následně se začali vyrábět sériově řetězové pily, které mohl poměrně snadno ovládat jeden člověk a problémem není ani naklonění. Samozřejmě dnes se prodávají pili elektrické, ale pro profesionální práci v lese se stále volí výkonné benzínové s dostatečnou délkou lišty.
Dostatečný výkon
Aby nám správně tento stroj fungoval, tak se o něj musíme dobře starat. Kromě běžné údržby spalovacího motoru jako je výměna svíčky či vzduchového filtru a čištění stroje po práci se musíme starat o řetěz, protože ten potřebujeme jednou za čas nabrousit. Je zapotřebí přimazávání řetězu, přičemž k tomu mají pily speciální nádržku, která nesmí být pochopitelně na suchu. Když si chcete nějakou pilu pořídit a řezat s ní třeba dříví na topení, tak investujte do kvalitní benzínové, protože ta Vám poskytne dostatek výkonu a nevadí jí ani náročnější práce.
Dobrá údržba navíc zajistí, že s ní budete moci fungovat hodně let a stále bude šlapat. Samozřejmě může se třeba zanést tryska karburátoru a podobně, ovšem to jsou malé závady. Po jejich opravě může motor zase běžet naplno. Při práci nezapomínejte na ochranné pomůcky, protože samozřejmě je tu jisté riziko, přičemž zdraví máme jenom jedno.